Pozdĺž pravého brehu rieky Váh v okolí Bytče ležia obce s drotárskou tradíciou (Veľké Rovné, Dlhé Pole, Kolárovice, Štiavnik, Kotešová, Petrovice, Svederník, Divina). Za neoficiálnu kolísku drotárskeho remesla sa považuje práve obec Veľké Rovné, kde sa nachádza Múzeum Drotárie.

Drotári objavili a vyvinuli jednoduchú technológiu založenú na ručnom ohýbaní, viazaní a spletaní kovových vlákien bez zvárania či spájkovania, ktorou sa pracuje dodnes. Slovenskí vandrovní drotári, ktorí sa živili podomovou opravou kuchynského riadu, drôtovaním, zhotovovaním a predajom výrobkov z plechu a drôtu, sa svojím remeslom stali známymi po celom svete.

Drotárstvo predstavuje významný a mnohotvárny fenomén nášho kultúrneho dedičstva, a to tak z hľadiska historického, národopisného, ako aj umenovedného. V roku 2019 Drotárstvo a jeho tradícia bolo zapísané do reprezentatívneho Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Výskumom a dokumentáciou drotárstva sa systematicky zaoberá Považské múzeum v Žiline už od svojho vzniku v roku 1942. Mapuje historické i súčasné prejavy remesla v rámci celého územia Slovenska i za jeho hranicami a k danej problematike buduje informačnú databanku. Drotársky fond múzea s počtom viac ako 5 000 ks predmetov predstavuje ojedinelú a zároveň najväčšiu zbierku svojho druhu na svete, ktorá svojim významom presahuje hranice regiónu i Slovenska.

Fotogaléria k článku


Kontakt