popperova-hrobka.jpg

Židovský cintorín v miestnej časti mesta Bytča, v Hliníku nad Váhom, sa nachádza pod lesíkom na pravom brehu važeckého kanála. Jeho dominantou je monumentálna hrobka rodu Popperovcov. 

Popri rodu Turzovcov, Esterházyovcov, Popperovci patrili k najvýznamnejším rodom, ktorý sa zaslúžil o rozmach Bytče a regiónu. K obrovskému majetku sa dostali prostredníctvom obchodu s drevom. Barón Leopold Popper (1821-1886) bol povýšený do šľachtického stavu, jeho syn a dedič barón Dr. Armín Popper (1860-1924) bol poslancom uhorského parlamentu za mesto Čadca. Po ňom sa dedičom obrovských majetkov stal Dr. Lothar Popper (1887-1963), nositeľ najvyšších rakúsko-uhorských vyznamenaní z čias prvej svetovej vojny. Lotharov syn, Ing. Viliam Popper, umrel bez potomkov v cudzine. Okrem toho, že podporovali židovské náboženské obce a darovali pozemok na synagógu a cintorín v Bytči, boli aj patrónmi katolíckych kostolov na svojich panstvách. Patrilo im Považské Podhradie, panstvo Strečno s hradom, zámok vo Viedni a taktiež veľké množstvo pôdy a lesov v Poľsku i Maďarsku.

Neoklasicistická hrobka baróna Leopolda Poppera rozhodne patrí medzi zaujímavé architektonické diela. Je to veľký, vyše štyroch metrov vysoký panteón z bieleho mramoru. Takéto impozantné hrobky v Európe je možné nájsť iba na cintorínoch vo Varšave, Viedni alebo v Prahe.

Hrobka a cintorín sú v súčasnosti, bohužiaľ, značne schátrané. Vyvalené náhrobné kamene sú popísané, poškodené a viaceré v katastrofálnom stave.

Fotogaléria k článku


Kontakt